Osama Salame fra Arabisk Kulturforenings Ungdom blev tirsdag hædret med Samvirkets Pris 2015. Det skete på Samvirkets årsmøde tirsdag aften, som knapt 80 beboere og ansatte deltog i.

Osama fik prisen primært for sit store arbejde som hovedansvarlig for den store uddannelsesmesse i september måned, hvor over 400 unge mennesker fik indblik i deres fremtidsmuligheder. Messen blev til i samarbejde med Get2Ed og Ung i Aarhus.

Om prisen siger Osama til gellerup.nu: ”Det er selvfølgelig fantastisk at vinde prisen og vide, at andre værdsætter ens arbejde.”

Men han påpeger samtidig, at han aldrig ville kunne have gjort det hele selv:

”Der ligger en masse andre frivilliges arbejde bag foreningens projekter. Det frivillige arbejde er drivkraften der får tingene til at ske.”

AKF i 2015
Arabisk Kulturforenings Ungdom vil i 2015 fortsætte tarbejde med blandt andet lektiehjælp, mentorordninger og spændende foredrag.

Fremtiden byder desuden på en version 2.0 af uddannelsesmessen, som Osama har store forhåbninger til bliver en ligeså stor succes som i 2014. Derudover forudser han, at der i 2015 vil være fokus på det kommende folketingsvalg.

På det sportslige plan går det også godt. I Foreningens fodboldklub, AKF Aarhus, er seniorholdet netop rykket op i serie 3. Første kamp i den nye række er på hjemmebane d. 2. april på Ellekærskolen, hvor man tager imod BSS Sport fra Aarhus Universitet.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.