De fattigste familier i Aarhus skal nu selv betale, for at børnene kan gå til fodbold, svømning og musik i fritiden.
Siden 2007 har det ellers været muligt, for familier i Aarhus Kommune med en hustandsindkomst under 180.000 kroner, at få tilskud til – de ofte meget dyre – fritidsaktiviteter. Familierne har nemlig kunnet søge om støtte igennem det såkaldte fritidspas. Men det er snart forbi.
Alle pengene er brugt
Ordningen har kørt som forsøg siden sommeren 2007 og været finansieret af Social-, Børne- og Integrationsministeriet med en  pulje på fem millioner kroner. 
Ordningen var kun planlagt at køre frem til 2011, men da der fortsat var penge tilbage, er den fortsat indtil nu.
Men pengene er ved at være brugt og der har ikke været politisk flertal for at finde pengene i kommunens eget budget
Rammer udsatte børn
Fremover skal familierne altså selv finde pengene, hvis børnene skal have mulighed for at komme af sted. Men det kan være et problem for mange familier, særligt i de udsatte boligområder.
Brabrand IF Fodbold har i øjeblikket 22 børn og unge med et fritidspas. Og de beklager beslutningen:
”Når ordningen ophører, vil det betyde, at nogle af de børn vil stoppe til fodbold. Det viser al erfaring. Vi vil komme til at rykke og rykke for kontingent hos familier, der ikke har pengene” siger Harrie Horsmans, der er ungdomsformand i Brabrand Fodbold, til JP Aarhus
Bekymringen er endnu større hos fodboldklubben IVF i Toveshøj. Omkring halvdelen af klubbens 90 ungdomsmedlemmer har fritidspas:
”Det vil betyde meget for de familier med dårlig økonomi. Vores klub ligger i et særligt område, og måske har vi mulighed for at søge midler et andet sted, ellers vil det få store konsekvenser for mange børn” siger Mohammed Weis, der er formand for IVF til JP Aarhus.
Man regner med at cirka 1200 børn og unge har benyttet sig af muligheden i år.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.