Vibysyd IF har fået en bevilling på 100.000 kr. fra Bikubenfonden. Beløbet er bevilget foreningen på projektlignende betingelser, og kan give attraktive muligheder til foreningens medlemmer.
 
Det Boligsociale Fællessekretariat, DGI og Sporttrack
Det Boligsociale Fællessekretariat og DGI har via projekt Sporttrack, hjulpet med at forfatte ansøgningen til Bikubenfonden. Alex Vejby Nielsen fra det Boligsociale Fællessekretariat siger:
”Vi kunne se, at Søndervangsdistriktet stort set intet foreningsliv havde, og det ville vi gerne være med til at ændre. Efter starten af Vibysyd IF, ville foreningen få brug for starthjælp til indkøb af sportsrekvisitter m.v. som kan bruges til foreningens aktiviteter. På denne baggrund, har vi søgt Bikubenfonden om penge. Det er nu lykkedes og vi glæder os naturligvis på foreningens vegne.”

Bikubenfondens værdigrundlag
Bikubenfonden har en særlig interesse for projekter, der styrker sameksistensen mellem forskellige befolkningsgrupper, og projekter der bruger kultur eller idræt til at styrke den sociale samhørighed samt projekter, der sætter fokus på socialt udsatte borgeres egne kompetencer og muligheder for udvikling og ligestilling.

Fondene støtter også projekter, der såvel på kortere som længere sigt, forbedrer levevilkårene og integrationen for børn og unge med anden etnisk baggrund end dansk.

Anne Slot fra Bikubenfonden siger:  ”Vi har bevilget pengene på betingelse af, at de bruges som  beskrevet i ansøgningen, og vi skal holdes orienteret om, hvad pengene bruges til. Efter projektets afslutning skal foreningen evaluere og rapportere til fonden. Vi håber, at beløbet vil være til gavn og glæde for børn og unge i området.”

Vibysyd IF
Om bevillingen siger Samsor Khan Shirzoi, formand i Vibysyd IF: "Vi er utroligt glade for pengene. De falder på det helt rigtige tidspunkt, og giver os muligheder for at tilbyde vore medlemmer at dyrke idræt i nogle ordentlige rammer. Vi er glade for opbakningen fra Det Boligsociale Fællessekretariat, DGI og Sporttrack for deres hjælp til at få denne donation. Tak til Bikubenfonden, vi håber vi kan leve op til forventningerne.”

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.