AKF, Aarhus, er en af de få fodboldklubber i Gellerup. AKF har i sæsonen 2015 formået at rykke op fra Herrer Serie 3 til Herrer Serie 2.
Dette er for klubben en stor bedrift, da klubben i mange år har ligget i Serie 4 og 5. Klubben har været under opbygning, udvikling og succes. Succesen kunne mærkes på spillernes stemning til klubbens sæsonafslutningsfest, søndag d. 22 november.
Holdtræner Essam Ashqar var en af hovedpersonerne til festen, da han havde en central rolle i forbindelse med oprykningen. Essam Ashqar har været i klubben i mange år, men trådte til som træner i sæsonen 2013. ”Klubben og jeg har formået at samle spillerne gennem broderskab. Klubbens majoritet er muslimer og det har tiltrukket mange mennesker til klubben, som har hjulpet os fremad,” fortæller Essam.
Forbillede indstillet til pris
Festen bestod af taler, underholdning, spisning og kage. Talerne var træner Essam Ashqar, Formand for Arabisk Kultur Forening (AKF), Khaled Mansour, og af Rådmand Rabih Azad Ahmad. Værterne var Mohammed Hawa, assistenttræner og Abed Danial.
Abed Danial er selv spiller for klubben, men Abed arbejder også meget for klubben bag kulisserne. Abed er som forbillede for klubben blevet normineret til Nordeas ”Gør Det Muligt”- pris, hvor vinderen løber med 75.000 kr.
”Hvis vi får æren af at vinde prisen, vil pegene blive brugt til klubben, men det vigtige er at vi får tiltrukket unge til at dyrke sport,” fortæller Abed.
Til festen blev der nomineret og fundet vindere til forskellige priser, hvor årets spiller blev Ahmad Osman. Med over 10 assists i sæsonen og det gode overblik formåede Ahmad også at gøre sig populær blandt publikum, som var en anden pris han også vandt, nemlig ”Publikums Favorit”.
Se interviews med Abed, Ahmad og Essam i .

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.