Bor man i Brabrand og omegn, er det næsten umuligt ikke at kende fodboldklubben Vatanspor, der startede som et socialt projekt i 1989. Dengang handlede det nemlig om at have et samlingspunkt og holde de tyrkiske unge fra væk fra gaden, men i de sidste 10 år har det været de sportslige ambitioner, som har fyldt mest i klubben.

Det har dog langt fra udelukkende været en dans på roser for Vatanspor, og klubben har både haft sine opture og nedture, som klubbens assistenttræner Semsettin Topcu uddyber her:

”I starten svingede klubben meget mellem serie 6 og 5, og man var måske endda oppe og snuse til serie 4. Man havde måske evnerne og talenterne til mere, men det sydlandske temperament og manglende disciplin var blandt andet årsag til, at klubben ikke kunne få sportslig succes. Kulturforskellen og sprogbarrieren gjorde, at klubben desværre var forbi JBU’s disciplinærudvalg en del gange.”

Med tiden fik man styr på temperamenterne, fik lært sproget og fik spillertilgang fra unge dansk-fødte, hvilket gjorde, at resultaterne også blev bedre.
I dag spiller klubbens førstehold i Jyllandsseriens kreds 1, hvilket er første gang i klubbens historie. Det har dog bestemt ikke været nemt at nå hertil, da klubben to gange tidligere har været i Jyllandsserien, hvor man begge gange rykkede ned med det samme.

Semsettin Topcu fortæller, at ambitionen i foråret er oprykning til Danmarksserien – og få fast base der.

Tilgangen af Volkan Ceran
De store fremskridt tilskrives en bestemt herre. Vendepunktet i klubben er uden tvivl tilgangen af Volkan Ceran som spillende træner.

Ceran kom med en fortid som ungdomslandsholds- og AGF spiller og havde en masse erfaring med sig. Folk havde respekt for ham, og han fik hurtigt sat sit præg i klubben. Disciplin og planlægning var nøgleordene. Ikke kun til kampene, men også til træning. At møde til tiden, melde afbud i god tid, opføre sig ordentlig, vise respekt for modstanderne blev stille og roligt en selvfølge blandt spillerne.
Ceran er altid velforberedt til træning og formår at få det bedste ud af spillerne. I dag har han lagt støvlerne på hylden og er udelukkende træner.

Et kulturelt samlingspunkt
Vatanspor adskiller sig på mange måder fra de øvrige klubber i Århus. Man har over 10 forskellige nationaliteter, hvor alle har respekt for hinandens kultur og religion.

”Jeg ser ikke kun Vatanspor som en fodboldklub, men som en familie. Vi er alle venner uden for banen og er meget sociale sammen. Derfor bliver der også lagt vægt på det personlige, når nye spillere skal vælges. En ting er at man har evnerne, men en anden ting er, om man passer ind i klubben. Opfører man sig ikke ordentligt på eller uden for banen, så er førsteholdsfodbold i Vatanspor ikke en mulighed i længden,” fortæller Semsettin Topcu.

Klubben træner som regel tirsdag og torsdag på Sødalskolen, men her i opstarten er det mest på kunstgræsbanen i Gellerup.

Ikke bare et førstehold
Vatanspor består ikke kun af førsteholdet, som spiller Jyllandsserie 1,for i øjeblikket har klubben et Serie 4, Serie 5 og Oldboys.
Derudover bliver der også arbejdet hårdt i klubben for at oprette en ungdomsafdeling samt et pigehold.

Klubben efterlyser nye spillere i rækkerne.Alle interesserede kan kontakte Semsettin Topcu på telefonnummer 2973 2008 eller Vatanspors sportschef Osman Eroglu på nummer 2829 2346.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.