En imam må ikke sige til en kvinde, at hun ikke skal melde sin voldelige mand til politiet. Han må heller ikke få hende til at acceptere, at manden tager flere koner.
Men det var, hvad tre ud af fire imamer sagde til TV2’s udsendte kvinde i skjulte optagelser. Afsløringen har nu fået den ene af moskeerne – Fredens Moske – til at udsende en pressemeddelelse, hvor man beklager imamen Radwan Mansours forkerte råd.
Bestyrelsen i Fredens Moske skriver blandt andet:
"Dette er dybt beklageligt og imod foreningens principper. Uanset hvilken situation det måtte være, bør imamen udover at være sjælesorger, rådgive kvinden om hendes muligheder og yde hjælp til selvhjælp," lyder det i pressemeddelelsen.
Han må ikke slå, men bruge en pind
Radwan Mansour sagde til kvinden, at hendes mand ikke må være voldelig over for hende. Hun skal adlyde ham og ikke nægte sex, og han må bruge en lille pind til at "irettesætte" hende med. Hvis han er voldelig, skal hun gå efter en skilsmisse, hvis han ikke forbedrer sig. Men hun bør ikke gå til politiet, betonede han:
"Lad være med at gå til danskerne. Gud har advaret mod at ty til statens lov. Kan du ikke leve med ham, så kom til vores shariaråd. Så kan den måske opløse ægteskabet," sagde imamen blandt andet.
Men denne praksis beklages nu af Fredens Moskes bestyrelse. Ifølge pressemeddelelsen har den talt med imamen for at gennemgå foreningens principper og sikre, at sådanne hændelser ikke gentager sig.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.