I sidste uge var det foreningen bag Fredens Moske, som tog afstand fra en imams rådgivning – og nu er det foreningen bag en somalisk moske i Åbyhøj, som er ude med en beklagelse.

Somalisk Kulturforening står bag moskeen, som rigtigt hedder Masjid At-Taqwa. Foreningen skriver i en pressemeddelelse:

"I disse dage udsender TV2 diverse dokumentar-udsendelser vedr. nydanske foreninger og moskeer i flere danske byer, heriblandt Aarhus. Vi har fra TV-programmerne konstateret, at nogle af udsendelserne behandler udtalelser fra en enkelt bruger i vores forening. Udtalelserne kan skabe uklarhed og muligvis rejse tvivl om den Somaliske Kulturforenings holdning i forhold til demokratiet og sameksistensen i det danske samfund. 

Derfor vil vi med denne pressemeddelelse kraftigt understrege, at udtalelserne som TV2 optog – åbent eller skjult – hverken er udtryk for vores bestyrelses eller forenings holdning. Der er tale om, at et menigt medlem af foreningen har udtalt sig på egne vegne, og kun på egne vegne.

Bestyrelsen i Somalisk Kulturforening tager afstand fra kvindens udtalelser, mht. en skelnen mellem at være dansker og muslim, og mht. at give råd om ikke at følge dansk lovgivning.

Bestyrelsen vil tage en samtale med vedkommende og gøre hende bekendt med bestyrelsens holdning og med Somalisk Kulturforenings principper, som udtalelser ikke lever op til.

Udtalelserne er ikke overensstemmelse med vores forenings principper og vedtægter. Vores forening lever op til de gældende demokratiske principper og regler i det danske samfund. Vi har altid haft respekt for og tillid til de danske myndigheder, og det har vi fortsat," hedder det i pressemeddelelsen. 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.