Beskyldningerne fyger mod både dommeren og mod DBU efter, at indvandrerklubben Vatanspor er blevet suspenderet i serie 1 og landspokalturneringen.
Som omtalt havde en tilskuer spyttet dommeren i ansigtet, og det er der ingen, der forsvarer i den ophedede debat bagefter. Det er imidlertid den anden del, der forarger mange i og uden for klubben: at dommer Rene Budtz’ indberetning til JBUs disciplinærudvalg ifølge dem var farvet, og at han dømte vilkårligt.
Både Lystrup og Vatanspor havde 10-minutters udvisninger i kampens sidste minutter, men mens Lystrups spiller kom ind efter de 10 minutter, så kom Vatanspors spiller ikke ind til sidst, dvs. han var udvist i 15 minutter. "Han kommer ikke ind," lød dommerens afvisning til Vatanspors træner.
Vatanspors målmand Mikael Hvas skriver på klubbens hjemmeside blandt andet:
"På dette tidspunkt følte jeg, som dansker i en "indvandrerklub", at dommeren ikke bare dømte imod os, men at der var forskel på hvorvidt spilleren havde et danskklingende navn, eller et udenlandsk klingende navn."
Vatanspor er disciplineret og venligt
På  klubbens hjemmeside er der støtte til spillerne, der er overvejende af tyrkisk baggrund. En "Chris" skriver:
"Har selv været så heldig at spille mod Vatanspor, der  uden sammenligning var et af de mest disciplinerede og uden at lyde racistisk venlige udlændingehold, jeg har spillet imod."
Målmand Mikael Hvas konkluderer: 
"Vi i Vatanspor føler os forurettet af DBU og hele deres måde at håndtere denne sag på. De har tilsyneladende valgt at tro udelukkende på dommeren, i stedet for at forhøre sig hos bl.a. Lystrups træner, om hvad der egentlig foregik."

Lystrup-træner: overreaktion at udelukke
Det har Århus Stiftstidende sidenhen gjort: Heri siger Lystrups træner Karsten Friis:

"Jeg kan slet ikke genkende, at Vatanspors spillere skulle have en truende adfærd over for ham. Det er selvfølgelig utilgiveligt, at en tilskuer spytter på dommeren, men jeg så ikke nogen truende adfærd fra deres spillere,« siger Lystrups træner Karsten Friis, der synes, at det er en overreaktion at udelukke Vatanspor.
DBU siger til Stiftstidende, at man regner med at have en endelig kendelse før weekenden, og når alle parter har afleveret en skriftlig rapport.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.