At yde en ekstra indsats og gøre sig positivt bemærket i skolen, blandt venner – eller overfor sig selv – bliver hver uge fejret i Gellerups fritids- og ungdomsklubber.

Mahmoud er en flittig gæst i fritidsklubben i Gellerup. Faktisk er han her næsten hver dag efter skole, og han er kendt for at være en yderst aktiv dreng. Mahmoud deltager i en stor del af klubbens tilbud, her under lektielæsning, og så sidder han i bestyrelsen.
Alle Mahmouds gode egenskaber har gjort, at han var en af de første modtagere af prisen ”Ugens Stjerne”, da den forrige efterår blev indstiftet af fritidsklubbens medarbejdere. Med til titlen hører også et diplom, en vandrepokal og sit portræt på opslagstavlen som bevis for, at man på en eller flere måder gør en positiv forskel i fritidsklubben.
Ros for god udvikling
"Prisen bruges til at vise, at vi værdsætter, når vores klubmedlemmer er i gang med en god udvikling. Det kan være som kammerat, som klubmedlem, eller hvis nogen når sine mål i for eksempel skolen," forklarer fritidsklub-pædagog Najma Ahmed Mohamoud.

Ugens Stjerne-prisen er oprindeligt blevet til i Gellerups ungdomsklub, hvor den også fortsat eksisterer. Idéen til den opstod, da en af de unge for knap to år siden efter intensiv træning i klubben vandt bronze ved DM i pool.

"Vi hængte et billede af vores dygtige klubmedlem op på opslagstavlen for at fejre det flotte resultat. Det inspirerede os til at udvide konceptet til at være en ugentlig begivenhed, da det jo er vigtigt at rose, når nogen gør det godt – og ikke kun påpege, når noget er skidt," siger Katrine Misser, der er pædagog i ungdomsklubben og initiativtager til Ugens Stjerne.
Stolte forældre
En af de efterhånden mange stjerner i ungdomsklubben er Mohammed. Hans tilstedeværelse i klubben er gået fra at være som vildbasse til ansvarlig humørspreder, der på en godmodig måde laver sjov med både venner og personalet. Desuden er han hjælpsom og derfor en vellidt kammerat.

"Mine forældre blev ret stolte, da de fik at vide, at jeg var blevet Ugens Stjerne. De syntes, det var godt gået," smiler Mohammed, og Mahmoud supplerer:

"Jeg snakkede med min far om prisen, og han sagde, at det var godt gået at få sådan en pris."

I både fritids- og ungdomsklubben får medlemmernes forældre besked, når deres børn bliver Ugens Stjerne, samt ikke mindst en begrundelse for, hvorfor de er det.

"Når vi taler med forældrene, kan vi tydeligt høre, at de bliver glade og stolte. Det gør vi faktisk også lidt selv, og vi ved, at børnene og de unge sætter en ære i at få anerkendelsen. Den er et bevis for dem selv på, at de faktisk kan ændre på noget i en positiv retning ved selv at gøre noget aktivt," siger Najma Ahmed Mohamoud.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.