For halvandet år siden hindrede ansatte i Klubben i Toveshøj, at en truende situation udviklede sig voldeligt, idet de forhindrede et angreb udefra på nogle af klubbens medlemmer. Forleden blev de hædret med blomster og en særlig Rådhus-mønt.
Østjyllands Politi har kaldt klubmedarbejderne Mohammed, Malene og Dennis’ reaktion for "usædvanlig modig, uselvisk og snarrådig handlekraft".
På Facebook skriver Ung i Aarhus Gellerup-Toveshøj:
"En aften i oktober 2015 ændrede de tre medarbejderes arbejdsdag sig drastisk. Op mod 20 personer bevæbnet med slagvåben stod pludselig udenfor en af vores ungdomsklubber med henblik på at overfalde flere af klubbens medlemmer. Det lykkedes de tre kolleger at få gruppen til at fjerne sig fra stedet, og efterfølgende havde de overblikket og overskuddet til at berolige de unge klubgængere, der naturligvis var rystede efter oplevelsen. Håndteringen medvirkede også til, at de unge blev i klubben, indtil politiet ankom for at afhøre og efterforske episoden."

Forleden havde klubberne i Toveshøj besøg af Børn og Unge-rådmand, Bünyamin Simsek, som på vegne af Aarhus Kommune sagde tak til de tre kolleger for deres store indsats i en tilspidset situation. I næste måned er Østjyllands Politi vært ved en ceremoni for Mohammed, Malene, Dennis og andre borgere, der har ydet en ekstra stor hjælp til politiets arbejde.
"Heldigvis sker den slags begivenheder, som udspillede sig ved klubben i Toveshøj, uhyre sjældent. Men vi er glade og taknemmelige for at have medarbejdere, der reagerer hurtigt og beskytter de børn og unge, de har i deres varetægt," skriver Ung i Aarhus.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.