Gellerup og Toveshøj var flot repræsenteret, da de århusianske boligsociale ildsjæle forleden blev hyldet. Både Stine Buus fra fodboldklubben IVF og Brabrand-Årslev Lokalhistoriske Arkiv var nomineret. Og vinderen, Marifat Akbarova, har såmænd også baggrund i Gellerup.

Årets Boligsociale Ildsjælepris er en årlig anledning til at fejre lokale borgere og initiativer, der gør en særlig forskel i de områder af Aarhus, hvor der er en boligsocial helhedsplan.

I år var der en særlig grund til at feste i Gellerupparken og Toveshøj, hvor alle de tre nominerede har eller har haft deres gang.

Marifat Akbarova var indstillet til prisen af Den Boligsociale Helhedsplan i Viby Syd, hvor hun nu bor. Men den forening, hun er formand for, Usbekiske Initiativer, har i de seneste år også sat et tydeligt aftryk i Gellerup, der tidligere var hendes lokalområde.

Usbekiske Initiativer har stået for eller været en del af mange aktiviteter i Gellerup – blandt andet stod hun i 2020 for internationalt køkken hos Folkehuset Gellerup (LINK), og Usbekiske Initiativer har i flere år været en naturlig del af masser af aktiviteter i Gellerup, blandt andet i kulturbazaren på Verdenspladsen ved Sports- og Kulturcampus.

Senest har hun søgt midler i ’Puljen til demokrati og deltagelse’ til en foredragsrække under temaet ”sprogstimulering af flersprogede børn”.

Og hun har været initiativtager til projektet ”Unge designere lærer børn og unge at upcycle og reparere tøj” og opstartet gruppen Rosenhøjs Affaldshelte. Du kan læse om nomineringen af Marifat Akbarova her.

Vibeke harsberg og Lars Nikolajsen repræsenterede Brabrand-Årslev Lokalhistoriske Arkiv ved overrækkelsen. De ses her til venstre i billedet sammen med Ilham Mohamed og Anett S. Christiansen (med ryggen til) fra Det Boligsociale Hus.

Brabrand-Årslev Lokalhistoriske Arkiv
Brabrand-Årslev Lokalhistoriske Arkiv var nomineret til Årets Boligsociale Ildsjælepris i Aarhus ”for deres vedholdende arbejde med at dokumentere og fortælle historien om bl.a. Gellerup, et område i stor forandring”.

”Bag arkivet står en gruppe af frivillige, som gør et stort stykke arbejde med at formidle det indsamlede historiske materiale. To af dem er Lars Nikolajsen og Vibeke Harsberg,” lød det blandt andet i begrundelsen.

Netop de to nævnte er centrale personer i samarbejdet med projekt Mødesteder, hvor elever fra 5. klasse på Engdalskolen, Sødalskolen og Ellehøjskolen bliver inviteret med rundt i Gellerup for at se og høre om bydelens udvikling. Desuden besøger de lokalarkivet og hører om, hvad det kan bruges til og ser en masse billeder fra gamle dage.

I efteråret fyldte lokalarkivet 40 år og fejrede jubilæet i og omkring lokalerne på Gellerup Bibliotek.

Stine Buus
Også Stine Buus fra fodboldklubben Idræts-Venskabs Foreningen (IVF) var nomineret til Årets Boligsociale Ildsjælepris for sit store engagement og dygtige arbejde i IVF.

De sidste to år har Stine været en drivende kraft i foreningen og har formået at opbygge en god organisering af foreningens aktiviteter. Det har været medvirkende til, at IVF er vokset markant og i dag tæller over 200 medlemmer.

Hun har især lagt mange kræfter i at opbygge en pigeafdeling med fokus på forældreinddragelse. Hun har blandt andet afholdt forældremøde med de nye pigeholds forældre, hvor hun har uddelegeret ansvaret til forældrene, som er blevet udnævnt til holdledere med ansvar for tilmelding og kørsel til kampe.

Desuden har Stine sat fokus på de unge trænere med den ambition at få skabt en forening, som tilbyder foreningens ældste unge mulighed for at komme på trænerkursus og som unge-trænere at blive rollemodeller for de yngre.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.