Den kommende weekend er de fleste af fodboldklubben ACFC´s frivillige i gang, når Brøndby, FCK, FC Nordsjælland, AGF og landets andre store fodboldklubber kommer til Gellerup for at dyste i Elite Cup. Formand Afif Abdallah glæder sig til at vise Gellerup frem for de mange gæster.

I weekenden 2.-3. marts kan du på kunstgræsbanen Arena Vest i Gellerup opleve nogle af landets største fodboldtalenter, når u11- og u12-hold fra blandt andet Brøndby, FC Nordsjælland, AaB, OB, Sønderjyske, FC København og AGF deltager i Elite Cup Gellerup.

De sidste par år har FC København taget den flotte pokal med hjem til hovedstaden – men i arrangørklubben ACFC kigger formand Afif Abdallah ikke så meget på selve resultaterne på fodboldbanen.

”Da vi for snart mange år siden gik i gang med at arrangere Elite Cup Gellerup, var det fordi, vi gerne ville vise et andet billede af vores område, end det mange havde oplevet i medierne. Og vi er rigtig glade for, at de store klubber kommer tilbage og deltager år efter år. Forældre og ledere oplever her, at Gellerup er en helt normal bydel,” siger Afif Abdallah.

”Samtidig møder vores gæster folk i Gellerup på en ny måde. Alle kan jo mødes om sport. Der kan være fordomme fra begge sider, men jeg er sikker på, at de med tiden forsvinder stille og roligt.”

ACFC´s egne spillere kan ikke klare sig på det niveau, der spilles med til Elite Cup Gellerup. Men Afif Abdallah håber alligevel, at klubbens spillere og forældre kommer og følger stævnet.

”De oplever, at deres jævnaldrende spiller fodbold på et højt niveau, og at man sagtens kan blive til noget, hvis man arbejder hårdt for det. Samtidig håber vi, at endnu flere af vores forældre får lyst til at komme og være frivillige.”

Vigtigt at forældrene har det godt
De tidligere år er Elite Cup Gellerup blevet afviklet i løbet af en lørdag. Men i år har ACFC valgt at udvide med en turnering for u11-hold om søndagen, hvor storklubber som FCK, AaB, Esbjerg, FC Nordsjælland og AGF igen deltager.

”Mange af klubberne har gennem årene spurgt, om vi ikke kan lave en turnering for u11 også, og vi har sagt, ok, det vil vi gerne prøve,” fortæller formanden for ACFC.

Hver af dagene er cirka 30-35 frivillige i gang med både at holde styr på slagets gang på de to baner og samtidig sørge for at de mange besøgende fra hele landet føler sig godt tilpas.

”Det er meget vigtigt, at vi husker også at forholde os til forældrene. Vi vil gerne have, at de har det godt, når de besøger os her i Gellerup,” siger Afif Abdallah.

Få parkeringspladser
Klubben sørger med musik og duftene fra grillen for en god stemning omkring fodboldbanen. Man kan både købe kaffe og kolde drikke og desuden forsyne sig med grillet kofta – de mellemøstlige frikadeller – falafel og hotdogs.

”Vi tilbyder, at alle kan spise hos os til en rimelig pris – men vi viser også gerne vej til Bazar Vest og de andre lokale spisesteder. Det kan også være en oplevelse af besøge bazaren, hvis man aldrig tidligere har været der.”

Arrangørernes eneste bekymring er parkeringsforholdene. På grund af nedrivninger og skolebyggeri er det småt med parkeringspladser i øjeblikket, men klubbens frivillige vil hjælpe gæsterne med at finde ledige pladser.

Lørdag kl. 10 åbnes Elite Cup Gellerup af kulturrådmand Rabih Azad Ahmad, og så går det løs frem til ca. kl. 18.

Finalen spilles omkring kl. 17.30. Traditionen tro indledes den med, at de to finalehold går ind side om side til tonerne af Champions League-hymnen.

”De unge elsker det, og det er med til at skabe en fantastisk stemning omkring afslutningen på fodboldstævnet,” siger Afif Abdallah.

Du kan danne dig et overblik over deltagerne og programmet lørdag og søndag via dette link.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.