Kort tid efter opførelsen af Gellerupparken for mere end 35 år siden blev der mellem blokken anlagt lige ved 150 små parceller, der lejes ud til beboerne til dyrkning som haver. Haveforeningen Grønærten har i alle årene stået for udlejningen og opsynet med haverne. Interessen for haverne har i seneste år ikke været helt overvældende, og skæbnen, de vil få i Helhedsplanen, er et åbent spørgsmål. 
Foreningens nuværende formand er Bent Rasmussen, der har boet på Gudrunsvej siden 1984 og har haft have en snes år.
Han siger om haveforeningens fremtid: ”Det er grusomt spørgsmål. Ingen vil sige noget. Jeg sidder ikke længere i afdelingsbestyrelsen, så jeg hører ikke noget. Det sidste rygte, jeg har hørt, er, at i forbindelse med Helhedsplanen skal sektionen på Bentesvej inddrages, og der skal bygges boder. Hvis den amputeres væk, er det vejen til enden. Boligforeningen har lovet at sætte hegn og lignende i stand. Det håber jeg, de står ved”.
For få passer deres haver
Han fortsætter med at fortælle, at nedlæggelse af haveforeningen vil være både ondt og godt. ”Få passer deres haver,” siger han. ”Det kunne være bedre. En del haver ligger nærmest i brak. Lejerne er blevet tilbudt materialer til hegn, hvis de selv ville sætte dem op, og de er blevet tilbudt blomsterløg. Ingen har reageret.
En halv snes haver er ikke lejet ud. Nogle dyrkes ved selvtægt, men det har jeg for så vidt ikke noget imod, for så bliver haven dyrket og ligger ikke i brak. På den anden side set har mange ældre haver, som betyder meget for dem. Nogle er der fire-fem timer om dagen.” 
Det nævnes også, at haveforeningen faktisk er svær at administrere, og de mangeårige kasserere Laurits og Gerda Jensen savnes stærkt. 
Til sidst understreger Bent, at foreningens økonomi er god, og bestyrelsen er ikke interesseret i, at beholdningen overgår til boligforeningen. Selv er Bent ikke i tvivl. Han håber, at haveforeningen kan fortsætte

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.