Alle fremmødte beboere stemte ja, da Gellerupparken sidst i februar holdt ekstraordinært beboermøde, og det betyder, at der nu kan sættes videokameraer op på parkeringspladsen ved Gellerupbadet.

Afstemningen var nødvendig, fordi svømmehallens p-plads ligger på Gellerupparkens jord, og så kræver det et ja fra beboerne. Og det gik hurtigt; beboermødet tog i alt 18 minutter, og alle 30 stemmer var positive.

Skal skabe tryghed
Det er Aarhus Kommune, der driver svømmehallen, som har ønsket kameraerne opsat. Det sker, efter at svømmeklubben AGF før jul nedlagde alle foreningens  svømmehold i Gellerupbadet efter flere hændelser på parkeringspladsen, der skabte utryghed, blandt andet hos klubbens svømmeinstruktører.

Gæsterne i svømmehallen har også i perioder været udsat for indbrud i bilerne, mens de har været inde at svømme. Håbet er, at overvågningen kan forbygge, at det sker med samme hyppighed.

Kameraerne vil formentligt kunne blive sat til at optage i løbet af april, for lige nu mangler kun papirarbejdet med den endelige aftale mellem Aarhus Kommunes IT-afdeling og Datatilsynet. Politiet har givet den toårige tilladelse til overvågning, som der kræves.
Nye omklædningsrum
Chef for Aarhus Kommunes Idrætscentre, herunder Gellerupbadet, Mogens Christensen, er meget tilfreds med, at der nu kan komme kameraer op uden for badet. Fordi det har været et ønske hos flre brugere.

Mogens Christensen fortæller samtidig til Skræppebladet, at kommunen til sommer går i gang med at totalistandsætte omklædningsrummene i Gellerupbadet for 1,2 millioner kroner.
”Der kommer nye helt omklædningsskabe, nye fliser og nye armaturer i både herre- og dameafdelingen,” lover badechefen og siger, at renoveringen kommer til at tage seks-syv uger hen over sommerferien, hvor Gellerupbadet holder lukket.

Derudover arbejdes der også på lidt længere sigt med, at der skal laves et nyt billetsystem med nye møller ved indgangen, hvor der i dag godt kan opstå noget forvirring, når badets ansatte skal trykke gæsterne ind, efter at de har betalt oppe i lugen.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.