Fodboldklubben IVF har modtaget en million kr. fra Salling Fondene. Det betyder, at foreningen nu er klar til at føre en mangeårig drøm ud i livet: Omsider kan man gå i gang med at bygge et nye klubhus, der kan blive et samlingspunkt for de cirka 150 medlemmer.

”Vi er så glade over, at vi endelig kan komme i gang med at bygge et nyt og flot klubhus. Det er vores eget projekt og vi har kæmpet hårdt for det.”

Det siger Mohammad Weis, som i 2005 var med til at stifte Idræt Venskab Foreningen, i daglig tale bare IVF05 i Toveshøj. Han har siden været formand for fodboldklubben, der i mange år har levet et stille liv på og omkring fodboldbanen for enden af Tovshøjskolen.

Pludselig, i februar 2023, blev IVF tildelt 1,8 mio. kr. fra Aarhus Kommunes anlægsmidler. Da så Mohammad Weis og foreningens øvrige ledere pludselig en mulighed for, at drømmen kunne blive til virkelighed.

Og i denne uge kom der så en milliondonation fra Salling Fondene. Budgettet for det nye klubhus er i alt på 2,8 mio. kr. Formand Mohammad Weis er jublende glad.

”Vi er meget taknemmelige over støtten fra Sport og Fritid i Aarhus Kommune. Det var det, der gjorde det muligt for os selv at rejse resten af det nødvendige beløb,” siger han.

Nu skal IVF have de sidste detaljer på plads med Børn og Unge, der ejer bygningerne, hvor Tovshøjskolen tidligere lå. Skolen er i øjeblikket ved at blive renoveret, så specialskolen Stensagerskolen i uge 26 kan flytte ind på skolen.

”Herefter skal vi have nogle forskellige bud fra bygherrer, og så går vi i gang med byggeriet hurtigst muligt. Vi glæder os rigtig meget til at få et nyt og flot klubhus, hvor vi kan lave en masse spændende aktiviteter og hygge for alle vores medlemmer og deres familier,” siger Mohammad Weis.

To små omklædningsrum og et depotrum til bolde har gennem årene været alt, hvad klubben kunne råde over. De mange hyggelige fællesspisninger og andre klubaktiviteter har måttet holdes udendørs eller i skolens kantine.

Sidste år havde IVF cirka 150 medlemmer, hvoraf cirka halvdelen er piger. Året før var der under 90 medlemmer.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.