Nu får fodboldklubben Idræt og Venskabs Foreningen, IVF, i Toveshøj endelig det klubhus, foreningen så længe har arbejdet på at få. Torsdag kunne foreningen tage det første spadestik til huset, der til oktober kan være med til at styrke fællesskabet i foreningen med ca. 220 medlemmer.

”Det betyder alt for os! Jeg er meget glad – også på hele foreningens vegne.”

Det sagde en storsmilende formand for fodboldklubben IVF, Mohammad Weis, som for 20 år siden stiftede foreningen i Toveshøj. Onsdag kunne han se sin søn Ahmed tage det første spadestik til det nye klubhus sammen med kulturrådmand Rabih Azad-Ahmad.

Ahmed Weis er en af de mange frivillige i klubben, som de seneste år har været gennem en nærmest eksplosiv udvikling i medlemstallet. Ved indgangen til 2024 var der 219 medlemmer i klubben, og antallet er siden vokset yderligere.

Gennem alle årene har IVF haft beskedne omklædningsrum og et lille lokale til materialer i et hjørne af Tovshøjskolen, der nu er overtaget af specialskolen Stensagerskolen.

Det nye klubhus til 2,8 mio. kr. vil fuldstændig ændre rammerne for klubben. De 150 kvadratmeter vil ikke alene rumme et stort klublokale men også køkken, et kontor, mødelokale og to toiletter.

”Vi har samarbejdet tæt med Stensagerskolen og hele kvarteret om at få det her projekt til at lykkes. Nu går det hele op i en højere enhed, og der bliver helt optimale rammer – både for eleverne på Stensagerskolen og for alle de lokale drenge og piger. Det hele kommer til at hænge sammen,” sagde Lars Christensen, som sammen med formand Mohammad Weis har været en drivende kraft.

”Det er en stor dag for os. Vi har ventet på den længe, og nu er der første spadestik. Det er det håndgribelige bevis på, at der sker noget. Det er rigtig dejligt,” sagde han.

Klubhuset er tegnet af arkitekt Carsten Gjørtz Andersen, og det skal opføres af Lystrup Tømrerfirma. Salling Fondene har bidraget med én million kroner til projektet, mens Aarhus Kommune bidrager med den resterende finansiering på 1,8 mio. kr.

Tak til klubbens mange frivillige
Kulturrådmand Rabih Azad-Ahmad benyttede den korte sammenkomst på græsarealet ved Janesvej til at takke de mange ildsjæle i og omkring IVF for deres store indsats i lokalområdet.

”Jeg har flere gange besøgt IVF og har fulgt med i de mange aktiviteter, I har i lokalområdet. Jeg er meget imponeret over de mange frivillige, som gør en fremragende indsats i hverdagen og knokler for at skabe et fællesskab for en masse børn her i området,” sagde kulturrådmanden.

”Det er så imponerende, hvordan I lykkes med at inkludere så mange drenge og piger med vidt forskellige sociale og økonomiske baggrunde. I har også kræfter til at se det enkelte barn, selvom det måske ikke selv har så mange ressourcer. I tager et meget stort socialt ansvar.”

”På hele byens vegne vil jeg gerne sige tusind tak til alle jer ildsjæle for jeres indsats. Jeg håber, at jeres nye klubhus vil være med til at styrke jeres sammenhold yderligere.”

Det ventes, at medlemmerne af IVF vil kunne tage det nye klubhus i brug til oktober.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.