De aktive i Motionsforeningen Fitness Vest kan få sved på panden alene ved at deltage i de spændende møder. Bestyrelsen arbejder målrettet på at få et fitnesscenter op at stå i Globus1 i Gellerup i løbet af 2010.
”Vi håber på at være klar til sæsonstart i december måned, og vi gør alt hvad vi kan, for at nå dette mål,” siger foreningens formand Steve Christensen.
Bestyrelsen holder månedlige møder med lange dagsordener og lister af opgaver, som skal uddelegeres og udføres. ”Det er et kæmpe arbejde, vi har gang i her. Men vi brænder for det og glæder os rigtig meget til at kunne tilbyde fitnessaktiviteter i Århus Vest for alle interesserede,” siger foreningens kasserer Nariman El-Kaatib.
Lige nu planlægger medlemmerne den årlige generalforsamling, som bliver holdt i Globus1 torsdag den 25. marts kl. 18.00-21.00.
Håber på nye ansigter
På generalforsamlingen er der bl.a. valg til foreningens bestyrelse. ”Vi håber på at se mange nye ansigter til mødet. Det kunne være kommende medlemmer, instruktører og andre, som er interesserede i at give en hjælpende hånd med nogle af de mange opgaver, som venter på at blive løst. Alle er velkomne til mødet,” siger Raida El-Kaatib, som er ansvarlig for rekruttering og uddannelse af instruktører. Hun ønsker selv at være frivillig fitnessinstruktør i foreningen og glæder sig til at komme i gang med sin instruktøruddannelse, som hun får tilbudt af foreningen.
Foreningen vil allerede her fra foråret været synlig i Århus Vest. Blandt andet planlægger foreningen at røre på sig i forbindelse med Motionsugen i uge 12, hvor der lørdag den 27. marts er en stor event i Hasle Bakker.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.