Aarhus Klatreklub har ligget i hjertet af Gellerup i ni år, og det skal den blive ved med.
Men det bliver i nye lokaler, som en del af det nye sport- og kulturcampus der er blevet talt så meget om, og som skal hjælpe med at brande og synliggøre Gellerup i fremtiden.
Aarhus Kommune har valgt de tre arkitektfirmaer der skal arbejde videre med at opbygge campus, der efter planerne skal indeholde bibliotek, svømmehal, beboerhus og altså også Aarhus Klatreklub, som en del af det såkaldte Cirk(h)us.
Klatreklubben har i øjeblikket den del af Gellerupbadet, som tidligere indeholdt det dybe bassin.
Aarhus Klatreklub har nedsat et facilitetsudvalg, der skal varetage klubbens interesser bedst muligt i forhandlingerne med kommunen, og Christian Nicolai og Andrew Ferguson, der er klubbens repræsentanter i forhandlingerne, føler sig lyttet til og fortæller, at alle tre arkitektfirmaers forslag løbende gøres mere egnede til klatring.
Klatreklubben hælder i øjeblikket mest til forslaget fra 3XN (tegningen herover).
Du kan læse mere, og se de tre bud på det nye sport- og kulturcampus på Aarhus Kommunes hjemmeside.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.