Når næste sæson starter den 5. september i Viby Syd Idrætsforening, har beboerne i Viby Syd mulighed for at deltage i mange flere motionshold, end det hidtil har været tilfældet. Viby Syd Idrætsforening har nemlig fået en del nye frivillige, som gerne vil starte nye hold for beboerne.

Blandt de nye hold, som starter til september, er bl.a. Aqua Zumba, som foregår i svømmehallen, Hip Hop, Orientalsk Fitnessdans, Pilates Groove og mange flere hold.

Øget efterspørgsel
Ifølge formand for Viby Syd Idrætsforening, Rosita Ahmadian, hænger de mange nye hold, som går i gang til september, sammen med den øgede efterspørgsel i området.

”Beboerne i Viby Syd er utrolig glade for at dyrke motion, og de er gode til at deltage på de hold, som vi opretter. Selv i sommerperioden havde vi en del medlemmer, som foretrak at deltage på vores hold og dyrke motion frem for at bruge tiden på at ligge ved stranden,” siger Rosita Ahmadian og fortsætter:

”Det er kun godt, at vores medlemmer ikke svigter os uanset hvad. Det motiverer os til at oprette endnu flere hold. Og det er netop, hvad vi gør nu.”

Med til at nedbryde fordomme
Idrætsforeningen har i løbet af kort tid formået at få over 150 medlemmer, hvoraf de fleste er kvinder med anden etnisk baggrund end dansk. Ifølge Rosita Ahmadian er Viby Syd Idrætsforening med til at nedbryde fordommen om, at etniske kvinder ikke er foreningsaktive.

”En idrætsforening er et meget dansk fænomen. Derfor går mange ud fra, at man ikke kan få nydanskere – især kvinderne – til at blive foreningsaktive. Det synes jeg ikke er helt korrekt. Det er vores idrætsforening et levende bevis på. Det, man skal gøre, er at skabe de rigtige rammer for f.eks. kvinderne.

Eksempelvis er det vigtigt, når det drejer sig om muslimske nydanskere, at man skaber et rum, hvori der eksisterer tryghed og frihed til at være sig selv. Det rum har vi skabt ved bl.a. at oprette kønsopdelte hold. Vi har også blandede hold, hvor mænd og kvinder kan dyrke motion sammen. På den måde tilgodeser vi de forskellige gruppers behov og ønsker,” siger Rosita Ahmadian og fortsætter:

”I en idrætsforening er det vigtigt, at der fokuseres på ligheder, og at det er aktiviteterne og fælles interesse for aktiviteterne, der er i centrum og ikke forskelligheder.”

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.