Fredag morgen rykkede en kæmpekran ind ved pladsen foran Gellerup Badet. Kort tid efter dukkede to lastvogne fra Johs. Sørensen & Sønner Århus A/S op med hver deres store pavillon på fire gange otte meter på ladet.
Det så ud til at være piece of cake for kranen at løfte først den ene halvdel og dernæst den anden pavillon højt op i luften og på plads på græsplænen nord for svømmehallen.

Det er foreningen Fristedet, der fremover skal have til huse i pavillonen. Fristedet lejer pavillonen af Gellerupparken.
Foreningens formål er at samle unge mennesker og få dem væk fra de kriminelle miljøer. Foreningen har siden, den blev stiftet sidste forår, arbejdet for at få et fysisk mødested, og det er et led i foreningens formålat give de unge et ansvar for stedet.

Fristedet skal være et tilbud til alle unge og målet er lave ugentlige sportsaktiviteter som fodbold, svømning og boksning. Derudover har foreningen et ønske om at tilbyde medlemmerne oplysning om uddannelsesmuligheder og gerne også at kunne tilbyde lektiehjælp.

Pavillonen er købt brugt, og det er de unge selv, som i løbet af foråret skal være med til at sætte den i stand.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.