Klokken 9:13 lørdag formiddag blev formanden for IVF05, Mohamed Weis, ringet op af Tovshøjskolen. "Gå til klubben," lød beskeden.

Det er langt fra første gang Idræt Venskab Forening er udsat for tyveri eller hærværk. Det er sket mindst 10 gange i klubbens historie og denne gang er det særligt slemt.

"Vi er en flok frivillige, der gerne vil lave nogle aktiviteter i området, men vi kan ikke alene. Og gang på gang er der 2-4 indbrudstyve der ødelægger vores rytme og alt det gode arbejde, vi laver. Hvor mange gange skal man kunne tåle en knock-out? Vi føler ikke, der er nogen hjælp eller opbakning til os," siger Mohamed Weis.

Fredag aften var der folk i klubben på Janesvej indtil klokken 24.
"Jeg tror tyvene har holdt øje med, hvornår vi gik," fortæller Mohamed.

Sidste gang klubben havde indbrud var for et halvt år siden. Politiet fandt frem til 3 personer, der blev afhørt og kom i retten. Klubben fik ikke en krone i erstatning.
Lille forening, der ikke har råd
"Men denne gang er det meget alvorligt, for vi havde netop købt en stor 65-tommer fladskærm og playstation til børnene. Børnenes Playstation er væk og tyvene har ødelagt fladskærmen i forsøget på at få den ned fra væggen. Der er stjålet en masse nye bolde, spillertøj og andet udstyr til fodbold. Det gør rigtig ondt. Vi er en lille forening, der ikke har råd til at dække de udgifter hver eneste gang," siger Mohamed Weis. Formanden efterlyser hjælp og konsekvens hvis klubben skal have en chance for at fortsætte sit arbejde:

"Det undrer mig, at vi mangler overvågning. Vi ser aldrig resultatet af vores anmeldelser. Politiet tænker det er en lille sag. Men indbrud burde ikke være småsager, for det er jo de personer der senere bliver professionelle tyve. Nu har 2-4 tyveknægte ødelagt det for 90 drenge og piger i vores klub, mener Mohamed Weis.
Den nyindkøbte fladskærm blev ødelagt ved indbruddet

De unge i klubben ser ud som de plejer og smiler og snakker. Men IVF05 spillede træningskamp søndag og indbrudet påvirker de unge spillere:

"De føler klubben også er deres hjem og er meget ærgelige over tyverierne. Nogle spørger mig hvorfor folk gør sådan noget?" fortæller Mohamed Weis.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.