Der var store følelser i spil, da Gellerups fodbold-stolthed, ACFC, forleden kunne fejre oprykning til serie 1. Ikke alene er det første gang nogensinde, at klubbens førstehold er så højt placeret. Men det var samtidig en utrolig bedrift for et hold, der for bare få måneder siden var ved at gå i opløsning.

Træner Danni Ahmad Baddours ansigt åbner sig i et stort smil. Det var en kæmpe forløsning for ham selv, træner-kollega Samer Osman og hele holdet, da dommerens fløjte lød for sidste gang i nabo-opgøret mod Hasle Boldklub, og ACFC havde vundet 3-2.

Adskillige andre gange gennem årene er det gået galt for ACFC til allersidst, hvor spillerne ellers har troet, at nu var den hjemme. Hver gang er oprykningen forsvundet i sidste øjeblik, når spillerne blev for nervøse. Men ikke denne gang.

Selvom regnen hamrede massivt ned over kunstgræsbanen Arena Vest midt i Gellerup, mærkede spillerne og de mange tilhængere tilsyneladende ikke regndråberne, mens de omfavnede hinanden og gav træner Danni Ahmad Baddour en lufttur af ren glæde.

”Det var virkelig fantastisk, at det lykkedes. Det var kulminationen på en vild rejse de seneste måneder,” fortæller Danni Ahmad Baddour og Samer Osman.

De overtog et kriseramt hold få uger før sæsonstarten i slutningen af juli. Sæson efter sæson havde været på det jævne i serie 2, og mange af spillerne havde tabt lysten og troen på, at de kunne lykkes sammen i ACFC. Nogle var begyndt at tale om, at de ville finde en anden klub at spille fodbold i.

Én stor familie
Danni har i mange år været en del af fodboldmiljøet i Aarhus Vest. Han havde haft en enkelt sæson som assistenttræner i ACFC og kendte mange af spillerne. Han kunne mærke, at tingene kunne falde fra hinanden i ACFC og bød sammen med Samer Osman ind med en plan.

”Vi fik talt med spillerne og overtalte dem til, at vi alle skulle give det en chance mere. Nogle var nok skeptiske og var kun klar til at give os et halvt år,” fortæller Danni Ahmad Baddour.

De nye trænere var klar over, hvad der skulle til. Der skulle være styr på tingene, og samtidig måtte der være plads til masser af motiverende boldspil og konkurrencer, så det var sjovt at være en del af træningen.

Og frem for alt: Et stort engagement omkring holdet, hvor der også var plads til hygge og sociale aktiviteter.

”Jeg har fulgt ACFC gennem mange år. Fællesskabet og energien herude er megafed. Der er en følelse af, at man er én stor familie. Det betyder, at mange dygtige fodboldspillere vælger ACFC, selvom de sagtens kunne spille på et højere niveau,” siger Danni Ahmad Baddour.

”Stemningen havde ændret sig”
Starten for de to nye trænere var alt andet end perfekt. Et nederlag på 2-6 i den eneste træningskamp, der var tid til, gav rynker i panden.

Men da sæsonstarten gik, fandt holdet pludselig melodien. En 5-0-sejr i åbningskampen blev fulgt op med hele 7-2 over AGF og en snæver 3-2-sejr over Søvind. Hele syv sejre i træk blev det til, før holdet første gang måtte gå fra banen med et nederlag.

”Jeg kunne hurtigt mærke, at stemningen på holdet havde ændret sig. Danni er rigtig god til at tale spillerne op og motivere dem. Før gik vi bare hjem uden at få talt om tingene, når vi havde tabt en kamp, men nu bakkede alle hinanden mere op,” fortæller Samer Osman, som selv spillede på holdet, indtil han i foråret blev ramt af en skade.

Det understøttede trænerne ved at invitere spillerne på pastasalat og socialt samvær inden kampene. Og der var også god tilslutning til for eksempel at mødes med andetholdet og spise pizza og se Champions League på tv.

Første rent danske spiller
Det har været medvirkende til, at dygtige spillere som anfører Ahmed Osman, AGF-talentet Ahmed Said og den stærke angriber Mahmoud Zaabout alle har valgt at fortsætte i ACFC.

Desuden er nye spillere kommet til. Det gælder blandt andet også holdets første rent danske spiller, Sofus Grøn, som ligeledes har fået debut for ACFC.

”Det er en udvikling, vi er meget glade for. Nogen tror måske, vi kun er en klub for ikke-etnisk danske spillere, men alle er velkomne hos os. Forhåbentlig bliver vi i stigende grad en klub, hvor folk fra mange forskellige kulturer føler sig hjemme. Det vil også styrke os på fodboldbanen,” understreger Samer Osman.

Måtte slide for sejren
Midtvejs i lokalopgøret mod Hasle Boldklub så det ud til, at det ville gå som det plejer. Nerverne hang uden på de blå ACFC-trøjer, og holdet var bagud 1-2 efter svagt forsvarsspil.

Men hvor ACFC tidligere ville have haft svært ved at komme tilbage, var stemningen nu en anden. Lidt heldigt fik Mohammed Hundawi fik lidt heldigt udlignet til 2-2, og ACFC jagtede sejren.

Den kom i hus, da holdets dygtige dribler, Ahmed Said, sikkert udnyttede en fejlaflevering fra Hasle-forsvaret til at sparke bolden i mål til 3-2. Selvom regnen blev mere og mere massiv, steg energiniveauet hos de trofaste fans yderligere to streger, og til taktfaste trommerytmer råbte de deres støtte ind mod spillerne.

Holdet måtte dog slide for sejren, da Hasle Boldklub på ingen måde ville opgive håbet om at få noget med fra lokalopgøret. Men det fik kun begejstringsbrølet til at lyde endnu højere, da slutfløjtet lød, og alle tilhængere stormede ind på banen for at deltage i fejringen.

Oprykningsfesten blev dog udsat til efter sæsonens sidste kamp på lørdag d. 28. Oktober kl. 12.00. Her kan alle klubbens fans være med til at hylde holdet, når ACFC slutter af på hjemmebane mod Lyseng.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.