December-stemningen får et ekstra løft i 37 århusianske foreninger, der samlet set modtager tilskud på 7,5 millioner kroner til nye og forbedrede faciliteter. Blandt andet kan Oliven Spejderne i Toveshøj nu gå i gang med at projektudvikle en ny spejderhytte.

37 århusianske foreninger fik tirsdag en særlig julehilsen fra rådmand for Kultur og Borgerservice Mahad Yussuf. Rådmanden har nemlig besluttet at give dem støtte fra anlægspuljen.

“Jeg glæder mig over at være med til at give de århusianske fritidsfaciliteter et tiltrængt løft. Det er nogle spændende initiativer, der vil komme mange borgere både inden for og uden for Ringgaden til gode. De mange ansøgninger understreger også, at vi fortsat har et stort behov for flere og bedre idræts- og fritidsfaciliteter,” siger rådmand for Kultur og Borgerservice Mahad Yussuf.

Anlægspuljen har modtaget i alt 68 ansøgninger til en samlet anlægssum på 502 millioner kroner. 56 af ansøgerne søgte om tilskud på under 3.000.000 kroner. Det er dem, rådmanden nu har taget stilling til.

Med i puljen var Oliven Spejderne, som længe gerne har villet have en spejderhytte som ramme for deres aktiviteter. Foreningen blev stiftet i 2018 og modtog allerede i 2020 anerkendelse som Årets Forening i Midtjylland. Oliven Spejderne samler op mod 200 børn og unge og har et stort antal lokale frivillige.

Oliven Spejderne har i dag samlingspunkt i og omkring fritidsklubben i Toveshøj, men har nu modtaget 300.000 kr. til projektudvikling af en ny spejderhytte.

Desuden modtager også Aarhus Klatreklub, der har hjemme i Sports- og Kulturcampus i Gellerup, 56.000 kr. til en ny klatrevæg.

Største tilskudsmodtager blev Bordtennisklubben Viby, der modtager et tilskud på 1.105.056 kroner til Om-/tilbygning af omklædningsrum, depotrum og mødelokale.

”Det er dejligt, at vi kan give vores foreninger og de lokale ildsjæle en kontant håndsrækning og støtte. Vores foreningsliv er helt afgørende for fællesskaber og sundhed, og vi skylder de mange frivillige en stor tak,” siger Mahad Yussuf.

12 projekter har søgt om tilskud på mere end tre millioner kroner. Dem skal byrådet tage stilling til i begyndelse af 2024.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.