De 11-årige fodboldpiger i fodboldklubben Idræts- og Venskabs Foreningen, IVF, i Toveshøj fik sig en overraskelse, da de fredag eftermiddag fik at vide, at de har vundet Gjensidige Forsikrings Drømmelegat. De skal på weekendtur til fodboldstævnet Madsby Pige Cup.

”Skal vi så sove derovre?”

Der var stor overraskelse i stemmen, da det gik op for en af pigerne på u11/12-holdet, at hun sammen med sine holdkammerater i Idræts- og Venskabs Foreningen til juni skal på weekendtur til Fredericia.

De vidste godt, at der ventede en overraskelse til foreningens nytårskur fredag eftermiddag – men ikke hvad overraskelsen bestod i.

Det viste sig at være Drømme-legatet fra Gjensidige Forsikring. Leder af pigeafdelingen, Stine Buus havde skrevet en ansøgning, hvor hun bad om legatet med det formål, at fodboldpigerne kan komme på tur sammen.

Derfor havde virksomhedens sponsorship manager Susan Blindbæk taget turen fra København med en kæmpecheck under armen:

”Stine havde skrevet en rigtig god ansøgning, og så tænkte vi, at de her piger, de skal simpelthen have lov til få det, de går og drømmer om. Så jeg har en gavecheck med til jer. I skal af sted en hel weekend og spille en masse fodbold sammen med mange andre piger fra hele landet,” sagde Susan Blindbæk, da hun overrakte pengene.

Og så var der fotografering som højdepunkt på foreningens nytårskur, der ellers rummede mange positive øjeblikke.

Stine Buus kunne fortælle om et fantastisk år, hvor den lille fodboldklub for første gang har rundet 200 medlemmer – heraf over 70 pigespillere.

Og arkitekt Carsten Gjørtz præsenterede et oplæg til foreningens nye klubhus, der inden længe kan opføres på et græsområde mellem fodboldbanerne i Toveshøj og Stensagerskolen. Der mangler bare en enkelt tilladelse, før projektet kan gå i udbud.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.