Foto Carsten Nielsen

Perlevennernes generalforsamling fredag den 18. marts sluttede af med uddelingen af en nyindstiftet pris, ”Årets Perle”, som blev uddelt til foreningens kasserer.
Prisen gives til et medlem, som i den forløbende år har ydet en ekstraordinær indsats for foreningen og som lever op til foreningens formål ”at skabe aktiviteter og gode oplevelser for beboerne i Gellerup til glæde for børn, unge, voksne og ældre på tværs af køn og kulturel baggrund”.
Årets Perle blev foreningens kasserer Jytte Nielsen, der er en ægte ildsjæl, som altid bakker op omkring lokale initiativer, som kan blive til glæde for områdets beboere. Ud over at holde styr på foreningens finanser, er Jytte også fast på madholdet, der står for Perlevennernes månedlige fredagsspisninger. Her kommer Jyttes fortid som smørrebrødsjomfru og skibskok foreningen til gode, som den også gjorde, da Perlevennerne i efteråret var med til at lave mad til de 600 gæster ved Nabofesten i GLOBUS1. Derudover er Jytte for nylig også begyndt at undervise enlige mænd i at lave sovs på et kursus i Laden. Og så er hun også fingernem og aktiv i at fremstille kort og andre ting, som Perlen kan nyde godt af.

Med prisen som Årets Perle følger en vandrepokal, som Jytte Nielsen på næste års generalforsamling i Perlevennerne skal videregive til det medlem, som i det kommende år leverer en ekstraordinær indsats i foreningens ånd.

Aktiv forening over en bred front
At den knap et år gamle forening ikke ligger på den lade side, beviser det seneste års mange aktiviteter, som vel at mærke lægger ud over hovedaktiviteten, der er at holde ordinært åbent i Café Perlen i beboerhuset Yggdrasil om torsdagen og ved de månedlige fællesspisninger samt søndagsåbningerne.

Perlevennerne var aktive ved åbningen af Gellerup Museum, ved den store Grundlovsfest,  Sommer Grillfesten i Gellerup, Nabofesten i Festugen, Godhedsdagen i oktober, Eid-fest og Juleafslutning. Og vennerne hjalp også med ved Gellerupparkens Fastelavnsfest. Og markerede Kvindernes Kampdag sammen med Samvirkets Forældre Debatforum og fejrede Cafe Perlens to års fødselsdag torsdag den 10. marts.

Nye aktiviteter på vej
Perlevennerne har i foråret fået støtte af kommunens §18-midler og byder den 14. april på et spændende foredrag med Lilly Andersen fra Brædstrup.

Og søndag den 27. marts åbner Perlens Systuen også for aktiviteter for piger mellem 10 og 15 år. En aktivitet, som bliver ledt af Nada og Anne.
Og endnu flere aktiviteter er på vej…

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Så kan du følge med i, hvad der sker i Gellerup.

Tak! Du er nu tilmeldt vores nyhedsbrev.